wypadki drogowe - pomoc
Serwis informacyjny
wypadki-pomoc.com

Ruch drogowy - informacje

Zgubiłem prawo jazdy. Czy na podstawie poświadczenia Wydziału Komunikacji stwierdzającego złożenie wniosku o wydanie wtórnika, wolno mi kierować pojazdem?

Zgodnie z art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) prawo jazdy zalicza się do tych dokumentów, które kierujący jest zobowiązany mieć przy sobie oraz okazywać na żądanie uprawnionego organu. Zaświadczenie wystawione przez Wydział Komunikacji nie jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem. Jest to dokument poświadczający jedynie fakt przyjęcia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy , lecz nie zastępuje on zagubionego dokumentu.
W związku z powyższym kierowanie pojazdem przez osobę posiadającą przy sobie tylko poświadczenie złożenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy, stanowi wykroczenie z art. 95 Kodeksu wykroczeń.
Zgodnie z poz. 189 tabeli B Załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń ( Dz. U nr 208 poz. 2023), za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy może być nałożony mandat karny w wysokości 50 zł.

Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
ul. Biała 4
00-895 Warszawa
REGON 142203492
NIP 522-29-39-855
mobile: 791-677-915
tel / fax. +48.( 22 ) 620-18-51
Realizacja: strony www - veeo.pl
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij