wypadki drogowe - pomoc
Serwis informacyjny
wypadki-pomoc.com

Urazy kończyn

Drukuj

Najczęstsze urazy w obrębie układu kostno-stawowego to złamania, skręcenia i zwichnięcia.

Złamanie to przerwanie ciągłości tkanki kostnej na skutek np. ugięcia lub skręcenia. Złamania dzielą się na otwarte lub zamknięte oraz z przemieszczeniem lub bez przemieszczenia. Objawami złamania są przede wszystkim ból, obrzęk i deformacja. Może wystąpić asymetria, ograniczenie ruchomości kończyny lub ruch patologiczny, np. zginanie kończyny w miejscu, w którym normalnie być go nie powinno. Złamanie otwarte dodatkowo uszkadza skórę.

Zwichnięcie to uszkodzenie w obrębie stawu polegające na przemieszczeniu się dwóch powierzchni stawowych względem siebie. Dodatkowo zostają uszkodzone torebka stawowa i więzadła, a mięśnie przyczepione do kości znajdują się w przymusowym ułożeniu. Objawy zwichnięcia to: silny ból, nawet w stanie spoczynku, zniekształcenie obrysu stawu, nienaturalne wygięcie kończyny w stawie, objaw pustego stawu. Przykurcz mięśni przyczepionych do zwichniętych kości powoduje wymuszone ustawienie kończyny.
Skręcenie to uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego ruchu w obrębie stawu. Uszkodzeniu ulegają tkanki miękkie - torebka stawowa i więzadła. Objawy: ból nasilający się przy ruchu, obrzęk stawu, częściowe ograniczenie ruchomości stawu.

Zasady unieruchamiania

 1. Jeśli złamaniu uległy kości, należy unieruchomić złamaną kość i co najmniej dwa sąsiadujące z nią stawy. Pozwala to na ograniczenie ruchomości w miejscu złamania, zmniejsza ból i zabezpiecza przed wtórnymi obrażeniami.
 2. Jeśli uszkodzony jest staw kończyny, należy unieruchomić dwie kości z nim sąsiadujące.
 3. Przed unieruchomieniem i po nim sprawdź czucie i zachowanie ruchów w obwodowej części kończyn.
 4. Zabezpieczaj kończynę w pozycji zastanej - nie naprawiaj i nie nastawiaj jej, aby nie spowodować wtórnych obrażeń.
 5. W razie złamania otwartego najpierw załóż opatrunek. Pamiętaj, że nie wolno wciskać wystających fragmentów kostnych do środka!
 6. Jak najszybciej zdejmij poszkodowanemu pierścionki, obrączki czy buty z cholewką, gdyż obrzęk będzie narastał.
 7. Do unieruchamiania można wykorzystać chusty trójkątne, szyny aluminiowo-piankowe oraz inne przedmioty np. pałka, deski itp.

 

 1. Złamanie otwarte - w ranie widoczne są elementy kostne przedramienia
 2. Ranę zabezpieczamy gazą jałową i bandażujemy
 3. Usztywniamy zabandażowane przedramię szyną piankową, którą podkładamy pod całą rękę
 4. Bandażem przymocowujemy szynę do przedramienia - dzięki szynie piankowej unieruchamiamy złamaną kość i dwa sąsiadujące z nią stawy
 5. Pod palce złamanej ręki podkładamy zwinięty bandaż; palców nie bandażujemy, aby, dotykając ich, sprawdzać temperaturę i czucie w dłoni
 6. Usztywnione przedramię podwieszamy na temblaku, np. za pomocą chusty trójkątnej

Miesięcznik Policja 997 - www.gazeta.policja.pl

ALEKSANDRA WICIK
zdj. Andrzej Mitura
Konsultacja Henryka Jędrzejko z CSP w Legionowie

Zobacz również

Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
ul. Biała 4
00-895 Warszawa
REGON 142203492
NIP 522-29-39-855
mobile: 791-677-915
tel / fax. +48.( 22 ) 620-18-51
Realizacja: strony www - veeo.pl
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij